Безпечні способи знеболювання в дитячій стоматології: які вони? | Клiнiка Mom’s
БЕЗКОШТОВНИЙ контакт-центр

Безкоштовний контакт-центр доброї стоматології для дітей Mom`s

Безпечні способи знеболювання в дитячій стоматології: які вони?

Всім батькам рано чи пізно доводиться приводити свого малюка на огляд до стоматолога. У рідкісних випадках у дитини зуби є здоровими і не потребують лікування. До того ж в наш час візит до стоматолога для профілактики зубних захворювань – звичайна справа як для дорослих, так і для дітей.

Багато хто із нас боїться зубного лікаря. Більш того, необхідність відвідування стоматолога викликає аж ніяк не райдужні спогади часто пов’язані з нашим дитинством. Через це деякі батьки не поспішають вести свого малюка до лікаря, побоюючись налякати дитину. І дарма, адже сучасна медицина пропонує безліч способів лікування зубів безболісно за допомогою анестезії. У тому випадку, якщо необхідністю відвідування дитячої стоматології є ґрунтовні проблеми з зубами, то лікар, можливо, порекомендує лікування під наркозом. При цьому сучасний наркоз не має сильного впливу на організм, як це було 10 років тому. Все ж серед батьків побутує думка, що анестезія може нашкодити дитині. Так це чи можливо подібні твердження безпідставні, а також кому показано «лікування під час сну»? Давайте розбиратися.

Отже, якому виду анестезії віддати перевагу при лікуванні зубів у дітей? Виділяють три види знеболювання:

 • місцева анестезія;
 • загальний наркоз;
 • немедикаментозні методи.

В наші дні стоматологи успішно застосовують для знеболювання при лікуванні дітей всі методики, кожна з яких має свої показання та протипоказання.

Місцева анестезія в стоматології: види і застосування

Отже, яка особливість застосування знеболюючих засобів місцевої дії в дитячій стоматології?

Для кожного конкретного випадку існує певна методика. Успішно застосовуються такі способи, як:

 • аплікаційний;
 • інфільтраційний;
 • провідниковий;
 • інтралігаментарний.

Аплікаційна анестезія дозволяє поверхнево знеболити слизову оболонку. Для її проведення не потрібно ніяких уколів: знеболююче просто наносять на тканини. Дія препарату має короткочасний характер, тому застосовують подібний спосіб при лікуванні поверхневого карієсу або для анестезії перед уколом.

Інфільтраційна анестезія – найбільш популярний метод знеболення, оскільки дуже простий і ефективний. Інфільтраційна анестезія складається з ін’єкції анестетика (наприклад, лідокаїну, ультракаїн і т.д.), який вводять за допомогою голки. Цей спосіб анестезії можна застосовувати при будь-яких стоматологічних втручаннях: пломбуванні та видаленні зубів, чищенні кореневих каналів, операціях на пульпі, видаленні нерва, при пульпіті, пародонтиті, імплантації та ін.

Провідникова анестезія є ефективним способом знеболювання і блокади нервів, які знаходяться близько від хворого зуба. Вона відключає всю нервову гілку цілком. Застосовують при лікуванні більш важких захворювань: розтині гнійних абсцесів, іноді, при видаленні.

Інтралігаментарна анестезія є методом знеболювання, при якому анестетик вводиться в периодонтальную область. Анестетик вводиться в періодонт (тканину між цементом кореня і зубною лункою), зубо-ясенний жолобок під тиском, і таким чином, не відбувається оніміння ротової порожнини (губ, щік, піднебіння) під час і після ін’єкції.

Найчастіше дитячі стоматологи застосовують в лікуванні зубів метод місцевого знеболювання, який складається з двоетапної анестезії. Спочатку маленькому пацієнтові знеболюють ясна за допомогою аерозолів, ароматичних гелів, розчинів. І тільки потім шприцом вводить в ясна місцевий анестетик. Для місцевої анестезії в стоматології є великий асортимент препаратів – артикаїн, мепівакаїн, ультракаїн, убистезин, скандонест, септонест, дикаїн (з 10 років).

У більшості випадків для знеболення використовують засоби, діючою речовиною яких є артикаїн. Застосовують подібний засіб, оскільки він:

 • є не токсичним;
 • має виражену знеболюючу дію;
 • не схильний викликати алергії;
 • виведення його з організму здійснюється в короткі терміни.

Безпечний вплив даного препарату підтверджується і тим, що він застосовується для лікування зубів жінок під час вагітності. З огляду на вищевикладені факти батькам не потрібно хвилюватися, коли лікар застосовує анестезію під час лікування зубів у дитини. Якісний знеболюючий засіб допоможе не тільки не відчути болю в процесі лікування, а й попередить появу страхів перед лікарем.

Коли варто проводити лікування зубів дітям під загальним наркозом?

Лікування зубів дітям під загальною або місцевою анестезією – питання, яке можна вирішити їх батьками. У стандартних ситуаціях без ускладнень можна обійтися місцевою анестезією, але якщо ситуація вимагає складних маніпуляцій потрібно загальний наркоз.

Подібний метод знеболення дозволяє на деякий час занурити дитину в сон. У всьому світі дитячі стоматологи давно освоїли «лікування під час сну». Загальна анестезія – вимушений захід – деякі діти категорично відмовляються йти на контакт зі стоматологом, а стан зубів потребує невідкладного втручання. Лікування зубів дітям під наркозом дозволяє прибрати психоемоційний компонент болю і показане в наступних випадках:

 • при травматичному і хворобливому хірургічному стоматологічному втручанні або інший ускладненою маніпуляції;
 • при підвищеній тривожності малюка;
 • при боязні стоматолога після негативного досвіду попереднього лікування зубів;
 • якщо немає можливості використовувати місцеву анестезію (наявність алергії на анестетики місцевого дії);
 • в разі лікування зубів у дітей 1-3 років;
 • при необхідності вилікувати кілька зубів одномоментно;
 • при вираженому блювотному рефлексі.

 

У дитячій стоматології використовується виключно інгаляційний (масочний) наркоз.

 

Застосування загального знеболювання все ж серйозна процедура, тому для її проведення є протипоказання:

 • цукровий діабет;
 • пороки серця з серцевою недостатністю;
 • бронхіальна астма в приступний період;
 • анемія (рівень гемоглобіну менше 100 г / л).

Чи безпечна стоматологія під загальним наркозом?

У наш час лікування зубів у дітей знаходиться на якісно новому рівні, на якому застосування загального наркозу є абсолютно безпечним. А все завдяки використанню нових, а головне – нешкідливих препаратів, сучасного обладнання і злагодженій роботі медперсоналу. Безпека дитини під час стоматологічного втручання забезпечується безперервним візуальним спостереженням анестезіолога і моніторингом життєво важливих фізіологічних параметрів: вимірюється частота і сила серцевих скорочень і дихання, ступінь насичення легенів киснем, контролюється функція легенів, вимірюється артеріальний тиск.

Бригада анестезіологів в дитячій стоматологічній клініці в процесі лікування забезпечує:

 • повноцінну анестезію необхідної тривалості;
 • зняття психологічної напруги малюка;
 • попереджає ризики «засмоктування» будь-яких сторонніх предметів або рідини в легені дитини;
 • підбір і введення препаратів для інгаляційного наркозу;
 • швидке відновлення малюка після наркозу;
 • локалізацію можливого виникнення побічних ефектів.

Як правило, в якості анестетика застосовують сучасний препарат «Севофлуран», відомого також як «Севоран» і «Супрал». Тому що він поєднує в собі високу безпеку (не приводить до підвищення внутрішньочерепного тиску, ниркової недостатності, подразнення дихальних шляхів) і швидку дію (дитина засинає протягом 2-3-х хв, при цьому як тільки припиниться подача препарату пробудження настане протягом 10 -15 хв).

Так чи таким небезпечним є наркоз? При наявності будь-яких протипоказань анестезіолог сам не дозволить застосування наркозу, так як є відповідальним за здоров’я малюка. До того ж всі можливі ризики легко локалізуються, в тому випадку якщо батьки надали лікарю правдиві дані про стан здоров’я своєї дитини.

Після закінчення всіх стоматологічних маніпуляцій деякий час дитина знаходиться під наглядом, щоб виключити ризики появи будь-яких реакцій на перенесену анестезію і повністю убезпечити його.

Якщо Ваша дитина потребує лікування зубів під загальною анестезією не варто сумніватися, подібний метод є загальноприйнятою практикою, яка в усьому світі визнана ефективною і безпечною.

Будемо
лікуватись
Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (4.06 из 5 ) - 1,631 відгуків
Loading...