Чи безпечний рентген зубів? | Клiнiка Mom’s
БЕЗКОШТОВНИЙ контакт-центр

Безкоштовний контакт-центр доброї стоматології для дітей Mom`s

Чи безпечний рентген зубів?

В наші дні пацієнти вже перестали боятися відвідувати стоматолога. Більше того багато взяли собі за правило раз у півроку проходити профілактичний огляд. Так як знають, що, якщо виявити проблему якомога раніше, тим легше і дешевше обійдеться її лікування. Завдяки сучасним технологіям стоматологічне лікування стало комфортним і безболісним, до того ж більш якісним і надійним. Однак, найчастіше для діагностики стоматологічної проблеми необхідно використовувати рентген. А для більшості з нас він мимоволі асоціюється з радіацією і небезпекою для нашого організму в цілому. Чи дійсно це так? Давайте розбиратися, що необхідно знати про рентгені, кому він призначений, і чи варто побоюватися за своє здоров’я?

Наскільки необхідно робити рентген і чи можна обійтися без нього?

В щоденній практиці стоматолога будь-якої спеціальності часто виникає необхідність в отриманні рентгенівських знімків порожнини рота пацієнта. Більшу частину стоматологічних патологій неможливо побачити під час простого огляду, так як в порожнині рота доступні огляду тільки коронки зубів і слизові оболонки. Оцінити стан коренів, періодонту, пародонту, альвеолярного відростка і тіла щелепи без допомоги рентгена можна тільки хірургічним шляхом, що вкрай недоцільно – мало хто дасть згоду на таке втручання.
Більшість захворюваннь починають виявлятися тільки на пізніх стадіях, коли вже потрібно складне лікування. За допомогою рентгена можна вчасно діагностувати і скласти план лікування патологій.

Набагато більшої шкоди принесе ігнорування неприємних симптомів або лікування «наосліп». Наприклад, кісти, розташовані біля коренів зубів, дуже довго ростуть без будь-яких ознак. Ні один, навіть самий досвідчений стоматолог, не може їх діагностувати тільки при візуальному огляді. Він лише припускає наявність кісти, а рентгенографія підтверджує попередній діагноз.

Що являє собою рентген зубів

 

Рентгенівське випромінювання являє собою електромагнітне випромінювання високої частоти з короткою довжиною хвилі, що виникає при бомбардуванні речовини потоком електронів.
Воно є одним з видів іонізуючого випромінювання. До речі, серед інших видів такого випромінювання, рентген є найбільш безпечним і завдає найменший негативний вплив на організм людини. Найважливіша властивість даного випромінювання – це відмінна проникаюча здатність, яка і використовується в стоматології.
Принцип отримання зображення при рентгенівському дослідженні заснований на тому факті, що різні структури організму, поглинають цей тип випромінювання з різною інтенсивністю. Формування зображення відбувається або на спеціально підготовленій плівці аналогічній тій, що застосовується у фотографії, або датчику, сполученому з комп’ютером. Остання технологія має ряд переваг.

Показання для рентгенографії зубів

Для чого, власне, потрібен рентген в стоматології? Більша половина поверхні зуба просто не видна оку стоматолога, не кажучи вже про внутрішню структуру. Рентген застосовують і для первинної діагностики захворювань, і для контролю результатів лікування. Іноді можливо застосування рентгенівських променів в профілактичних цілях.
Рентген, зокрема, застосовується при діагностиці карієсу у міжзубних і під’ясенних поверхнях, можливого вторинного карієсу під пломбами і коронками. Рентген незамінний для визначення глибини каріозного дефекту, його співвідношення з порожниною зуба, при контролі якості лікування каналів зуба, для оцінки стану кісткової тканини, що оточує корінь зуба (це необхідно при періодонтиті). Ну і звичайно, при видаленні зубів, імплантації та протезуванні. Сьогодні вже складно назвати області стоматології, де рентген не застосовується.

Види рентгенівських досліджень в стоматології

Рентгенівські знімки застосовуються для правильної та повної діагностики хвороб, в процесі лікування і для контролю його результатів.

Основні типи досліджень, які застосовуються в стоматології:

 • Пан-томографія, або панорамне зображення зубів, є основним діагностичним дослідженням у стоматології. Пацієнт залишається у положенні стоячи, і машина обертається навколо голови, фотографуючи зуби і навколишні структури. Такі, як верхня щелепа, нижня щелепа, скроневі і нижні щелепні суглоби і в малій мірі пазух верхньої щелепи. Використання пан-томографічної картини використовується для виявлення карієсу, позаматкових зубів, вад розвитку, різних типів аномалій в корені зуба і навколишніх тканин (періодонта), а також пухлин. Точковий рентген є найбільш часто використовуваним методом в стоматології. Дозволяє детально описати один зуб.

   

 • Нефелометрическая зйомка незамінна, коли починається ортодонтичне лікування. Отриманий образ бічних структур черепа, м’яких тканин обличчя та твердого піднебіння дозволяє точно аналізувати неправильний прикус і планувати лікування. Після виправлення прикусу можна використовувати фотографію для порівняння ефективності лікування.

   

 • 3D-комп’ютерна томографія – це найбільш точний метод візуалізації в стоматології, що дозволяє виявляти і аналізувати навіть самі незначні зміни в ротовій порожнині. Завдяки цьому стоматолог має можливість вибрати найбільш корисні методи лікування. Тест займає близько 40 секунд. Зображення являє собою поперечний переріз, що дозволяє діагностувати карієс, запалення. Тривимірне зображення забезпечує майже 100% гарантію успішного розміщення імплантатів і робить його абсолютно безпечною процедурою. Цей метод також корисний при плануванні лікування в безпосередній близькості від особливо чутливих анатомічних структур, таких як нерви.

Рентген зубів – типи фотографій

 • Spot – дуже докладна фотографія, що включає не більше чотирьох зубів. Дозволяє діагностувати, крім іншого, карієс або запалення.

   

 • Цефалометричний – цей тип зображення зазвичай робиться перед початком ортодонтичного лікування. Завдяки такій фотографії ви можете діагностувати неправильний прикус, поглянути на кістки, пазухи або м’які тканини черепа.

   

 • Панорамний. Він охоплює всі зуби, дозволяє оцінити загальний стан здоров’я пацієнта, дізнатися розташування коренів і спланувати курс лікування.

Безпечний рентген зубів

Оскільки стоматологічний рентген істотно відрізняється від звичайного рентгенівського апарату, опромінення в ньому набагато менше за рахунок використання вузьконаправленого пучка рентгенівських променів і малої тривалості випромінювання. Приміром, роблячи знімок на цифровому рентгені, ви отримуєте опромінення не більше, ніж при двогодинному авіаперельоті.

Для вимірювання кількості випромінювання використовують різні одиниці. В медицині, при рентгенівських процедурах зазвичай оцінюють дозу, отриману за одну процедуру всім організмом – ефективну еквівалентну дозу, яка вимірюється в зивертах. Згідно Санпін 2.6.1.1192-03, при проведенні профілактичних медичних рентгенологічних процедур ця доза не повинна перевищувати 1 000 мкЗв (мікрозіверт) за рік, а небезпечна доза – 1 000 000 мкЗв.
Враховуючи вищевикладені норми, щоб при перевірці протягом року отримати гранично дозволену дозу радіації потрібно зробити дуже багато різних знімків на рентгенівської апаратури, близько 600. Безперечно, що це просто нездійсненно.

Чи небезпечний знімок зубів для дітей?

Якщо традиційний огляд не дозволяє лікарю скласти точну картину захворювання, то він просто не зможе призначити юному пацієнту адекватне лікування. Ось чому при терапії пародонту або загостренні хронічного періодонтиту стоматолог не може обійтися без знімка. Що стосується безпеки, то для малюка вибирають саму мінімальну дозу і його вкриють фартухом.

Рентген зуба при вагітності: чи можна робити і на яких термінах?

У наші дні все більше стоматологів пропонують вагітним жінкам проходження рентгену. Такий підхід допомагає чітко проводити лікування, так як жоден фахівець не здатний здогадатися, яким чином розташовані канали і що відбувається всередині хворого зуба. Набагато краще все-таки призначити процедуру рентгена і зробити свою роботу якісно, щоб потім не довелося розкривати заново пломби та повторно мучити пацієнтку і її зуб.
Незважаючи на невисокий рівень опромінення при обстеженні на сучасних апаратах, по можливості на ранніх термінах вагітності все ж таки слід уникати шкідливого іонізуючого випромінювання. Чому? Тому що в першому триместрі відбувається закладка всіх органів і систем, тому будь-який негативний вплив може відбитися на правильному розвитку плода. До кінця першого триместру чутливість дитини до рентгенівського опромінення знижується, а в кінці другого триместру всі найважливіші системи сформовані, тому в цей період можна робити рентген зуба, не побоюючись наслідків, за умови дотримання всіх вимог техніки безпеки.
Тому, під час вагітності, особливо на ранніх термінах, велика увага приділяється заходам безпеки, що дозволяє знизити кількість отриманого іонізуючого випромінювання. Відповідно до вимог Санпін (санітарні правила і нормативи) у будь-якому рентгенологічному кабінеті повинні бути присутніми свинцевий фартух і комір, які не пропускають шкідливі рентгенівські промені. Метал має властивість відбивати іонізуюче випромінювання, тому під час вагітності жінці на час дослідження прикривають живіт і груди.

Висновок

Якщо ваш лікар порадив вам провести рентгенологічне дослідження зубів – довіртеся йому. Зробивши повну діагностику зубів можна підібрати більш ефективну і правильну тактику лікування.
Неважливо, який вид рентгена використовуватиметься в тому чи іншому випадку, доза опромінення при цьому зводиться до мінімуму.
Завдяки сучасній апаратурі користь рентгену – велика, а шкоду – мінімальна.

Будемо
лікуватись
Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (4.06 из 5 ) - 1,633 відгуків
Loading...