Чого варто побоюватися при несвоєчасному випаданні первинних зубів у дітей | Клiнiка Mom’s
БЕЗКОШТОВНИЙ контакт-центр

Безкоштовний контакт-центр доброї стоматології для дітей Mom`s

Чого варто побоюватися при несвоєчасному випаданні первинних зубів у дітей

Людина – це один з багатьох живих видів на нашій планеті, яким притаманна зміна одного покоління зубів на інше.

Йдеться, відповідно, про молочні та постійні (корінні) зуби.

У цій статті ми приділимо увагу цьому питанню, а особливо, проблемам, які можуть виникнути при занадто ранньому або пізньому їх випаданні.

Особливості прорізування молочних зубів

Абсолютна більшість людей в нашому світі народжується без зубів і обзаводиться ними протягом десь трьох років починаючи переважно з 6 місяців. Приблизно до 3,5 років формується повний первинний зубний ряд, що складається з 20 одиниць: по 10 на обох щелепах. Кожна «десятка» складається з 2 центральних і 2 бічних різців, 2 іклів і 4 молярів (по два з правого і лівого боку).

У цій компанії не вистачає якраз 12 одиниць, щоб вийти на стандартне для дорослої людини число в 32 зуба. Недостача компенсується протягом 14 років: десь з 11 до 25. Період досить тривалий, але до його початку і з моменту формування повного молочного ряду пройде ще, як мінімум 6 років. За цей час всі 20 первинних зубів повинні природним шляхом замінитися на постійні.
Відбувається так не тому, що «тимчасові» більш уразливі до дії зовнішніх чинників (травм, захворювань і т. д.). Така фізіологія щелепи людини, адже під укомплектованим молочним поруч, під коренем кожного з його елементів, знаходяться зачатки постійних зубів. Їх розділяє тонка пластинка або мембрана з кісткової тканини. Відповідно, коли цей зачаток починає активно розвиватися, збільшуватися в розмірах, то неминуче буде тиснути на перегородку. Це зусилля за всіма законами фізики буде передаватися на молочний зуб, якому не залишається нічого іншого, як поступитися місцем і випасти.

Якщо розглянути цей момент більш пильно, то тиск постійного зуба на перегородку призводить до її руйнування. Наступним на шляху виявляється молочний зуб, а точніше його корінь, який приймає на себе перший і основний удар. До моменту випадання він повністю зникає. Руйнування дентину відбувається в результаті трансформації пульпи в багату кровоносними судинами тканину.

 

Далі, за всіма законами логіки зуб і випадає, оскільки утримувати його на місці кореня більше немає чому. Сам факт втрати «бойової одиниці» може відбутися з двох причин:

 • Зростаючий знизу зуб фізіологічно виштовхує коронку молочного;
 • Дитина його розхитує, і, як наслідок, відбувається випадання.

Ні в першому, ні в другому варіанті, а також при подальшому прорізуванні постійних зубів, дитина не відчуває якогось дискомфорту, больових відчуттів.

Порядок заміни і можливі ускладнення

У педіатрії та дитячій стоматології існує поняття нормального вікового графіка випадання молочних зубів. Це ні що інше, як черговість їх заміни в залежності від віку в узагальненому, середньостатистичному відношенні. Згідно з такими даними, періодичність випадання зубів виглядає наступним чином:

 • Передні різці (спочатку нижні, а потім, верхні);
 • Бічні різці;
 • Перші моляри;
 • Ікла;
 • Другі (великі) моляри.

У середньостатистичної дитини процес розсмоктування коренів починається приблизно в 5 років і тривати до 2-3 років щодо кожного зуба. Вже до 6-7 років є перші результати, а повна заміна ряду відбувається у віці 12-14 років. Але повторимося, такий сценарій, при якому все відбувається, «як в книзі написано», є статистично ідеальним. На практиці, черговість випадання зубів може відрізнятися, так само, як в ситуації з графіком прорізування.

З точки зору офіційної медицини це не є відхиленням. Проблемою вважаються ситуації, коли молочні зуби починають випадати занадто рано або пізно по відношенню до статистично нормального вікового значення. Викликати порушення може цілий ряд факторів, з яких найчастіше називають:

 • Відхилення від нормального внутрішньоутробного процесу розвитку плода на етапі, коли формуються задатки зубів в яснах;
 • Деякі захворювання або хворобливі стани матері під час вагітності;
 • Занадто короткий або навпаки тривалий процес грудного вигодовування;
 • Серйозні захворювання малюка, перенесені ним у статусі немовляти до початку прорізування перших зубів і т. д.
 • Розглянемо окремо особливості передчасної і тривалої втрати зубів.

Причини і ризики ранньої адентії

Головним завданням будь-якого молочного зуба є захист його постійного спадкоємця до моменту його готовністі зустрітися з навколишнім світом. З точки зору більшої частини батьків нічого страшного в цьому немає, оскільки такий зуб так чи інакше повинен був самоусунутися.

Офіційна медицина на цей рахунок має як мінімум два прямо протилежних аргументу:
По-перше, що кісткова тканина, яка знаходиться під зубом молочним передчасно втрачає свій природний захист. Як результат, можуть спостерігатися її деформації з наступним викривленням або втратою нормального розташування постійного зуба;
По-друге, на місці втраченого різця, ікла або моляра залишається лунка, яка служить своєрідною направляючою для їх постійної заміни. У нормальних умовах на її дні видно новий зуб, а в нашому випадку цього немає. Головною загрозою такого стану вважається ситуація, коли постійний зуб не може пробити собі дорогу.
Серед основних причин випадання молочних зубів у віці до 5 років зазвичай називають наслідки травми або запущеного карієсу. Крім того, буває, що дитина сама, навмисно без видимих ​​причин розхитує зуб, що призводить до очевидних наслідків.

Будь-який з перерахованих варіантів розвитку подій вважається потенційно несприятливим. Найбільш розумною дією батьків буде звернутися до стоматолога, особливо, якщо зміни не відбуваються протягом 3-4 місяців.

Причини і ризики пізньої адентії

Якщо радість від випадання першого молочного зубчика відбувається у віці 8 років, кажуть, що він дещо запізнився. Формально цей рубіж все ще вважається допустимою нормою. Більш того, існує думка, що такий розвиток подій тільки зміцнює постійні зуби.
Як і у випадку з ранньою втратою зуба, викликати такий сценарій може відразу кілька незалежних один від одного факторів:

 • Занадто повільний розвиток зачатків корінних зубів, що часто пов’язано з фізіологічними особливостями організму дитини;
 • Спадковість на генетичному рівні;
 • Проблеми з формуванням зачатків зубів в утробі матері;
 • Нестача вітамінів в організмі;
 • Перенесений в ранньому віці рахіт;
 • Порушений метаболізм (обмін речовин) в організмі;
 • Наслідки важких інфекційних захворювань або психічних розладів.

Знову-таки, акцентуємо увагу батьків на тому, що за такого розвитку подій найкращим рішенням буде звернення до профільного фахівця. Найпоширенішим ризиком запізнілого випадання зубів, вважається викривлення цілого ряду або окремих елементів. Наприклад, якщо постійний зуб росте активно, а молочний за ним не встигає, то нижній може просто відхилитися від траєкторії руху.
Вирішують таку проблему найчастіше радикально – шляхом хірургічного втручання (примусового виривання) молочного зуба. Вдаватися до такого методу доводитися і тоді, коли тимчасовий зуб занадто зруйнований карієсом, в ньому почався запальний процес або в області кореня сформувалася кіста.
Якщо вчасно не вжити правильні дії, то зубний ряд може викривитися. Для його вирівнювання доведеться звертатися до стоматолога-ортодонта і ймовірна установка брекетів.

Серед інших патологій пізнього випадання «молочних» можна назвати:

 • Акулячі зуби. Ситуація, коли тимчасовий зуб ще не випав, а постійний вже прорізався, змінивши траєкторію зростання. Фактично обидва ці зуба ростуть паралельно, один за іншим. Проблема в більшості випадків самоусувається, але іноді зайвого доводитися видаляти хірургічним шляхом;
 • Ретенція. Рідкісна патологія, яка тривалий час не показується з ясен. За формою прояву буває повною і частковою. У першому випадку зуб не виникає зовсім, а в другому – лише частково, після чого вона взагалі припиняється.

Як бачимо, процес заміни тимчасових молочних зубів може проходити цілком нормально з невеликими відхиленнями від графіка або зовсім без них. Проте, зовні штатна ситуація може нести в собі загрозу для постійних зубів і краще б в ній розбирався профільний спеціаліст.

Будемо
лікуватись
Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (4.06 из 5 ) - 1,631 відгуків
Loading...