Карієс у дітей - Причини, методи лікування, профілактика | Клiнiка Mom’s
БЕЗКОШТОВНИЙ контакт-центр

Безкоштовний контакт-центр доброї стоматології для дітей Mom`s

Карієс у дітей – Причини, методи лікування, профілактика

Всі ми бажаємо своїм дітям щастя і здійснення кожної мрії. Важливою умовою для цього є їх фізичне здоров’я, а загальне здоров’я дитини неможливо уявити без здорових зубів.

Візит до лікаря-стоматолога – одна з дуже частих підстав звернення за дитячою медичною допомогою в цілому, і нерідко батьки в перший раз приходять з дитиною до стоматолога вже зі скаргою на інтенсивний зубний біль у малюка. Важливо розуміти, що наявність карієсу молочних зубів і його ускладнень є ймовірністю виникнення болю, до знайомства з якою малюк може бути не готовий.

Згідно зі статистикою, 70% дітей до 6-7-річного віку мають ураження молочних зубів, до того ж більшість з них приходять до стоматолога вже з ускладненим або занедбаним станом зубів. У більшості випадків, карієс молочних зубів виявляють в 2-3 роки, хоча в деяких випадках карієс вражає зуби і діточок до двох років. Першими страждають від підступного карієсу верхні різці і жувальна поверхня корінних.

Які причини кариесу молочних зубів?

Дуже часто батьки думають, що якщо обмежити вживання дитиною солодкого, то здорові молочні зуби гарантовані. На жаль це не зовсім так, і, крім зловживання солодощами, існують й інші причини виникнення карієсу:

  1. Звичайно, основною і найбільш поширеною причиною, по якій виникає дитячий карієс є неправильна гігієна порожнини рота і вплив солодощів. Так як в процесі бродіння вуглеводів виникають кислоти, які руйнують емаль. З огляду на той факт, що емаль на зубках, які з’явилися нещодавно є ще слабкою, карієс здатний розвиватися досить стрімко.
  2. Ще однією поширеною причиною є так званий «карієс молочної пляшки», який загрожує ураженням всього переднього ряду зубів. Він може виникнути в тому випадку, якщо дитина засинає з пляшкою в роті (особливо якщо рідина в ній солодка). Оскільки вуглеводи, що містяться в сумішах і грудному молоці можуть бути чудовим живильним середовищем для бактерій.
  3. Ранній карієс також може бути викликаний дефіцитом кальцію і фтору в структурі зубів. Молочні зуби прорізуються «незрілими». Процес мінералізації молочних зубів триває протягом півтора – двох років і близько трьох років у постійних. Дуже важливо на даному етапі звертати особливу увагу на стан молочних зубів.
  4. Всім відомо, що інтенсивне жування сприяє інтенсивному слиновиділенню, завдяки чому відбувається очищення зубів природним чином. При недостатньому вживанні твердої їжі такий процес не відбувається і існує ризик виникнення карієсу. Притаманний цей фактор у дітей до дворічного віку.
  5. Порушення процесу формування емалі зубів дитини під час внутрішньоутробного розвитку. Як відомо, на 6-8 тижні вагітності відбувається процес закладки молочних зубів. Саме тому будь-які захворювання вагітної жінки, які вона перенесла в цей період, а також вживання ліків може спровокувати у плода порушення правильного розвитку зубів.
  6. Дорослим потрібно знати: вони можуть заразити своїх дітей карієсом при поцілунках, вживаючи їжу разом з ними з одного посуду, одними столовими приборами.

Як бачите, чинників розвитку каріозного процесу безліч. Однак вони все зводяться, зазвичай, до демінералізації зубів і руйнування твердих тканин. Слід пам’ятати, що типові зміни, які відбуваються в зубах, повинен діагностувати тільки стоматолог. Від рівня розвитку карієсу, буде залежати подальша схема терапії. На даний момент дитяча стоматологія має величезні можливості для профілактики карієсу молочних зубів і хвороб пародонту у дітей: це і культура харчування, і культура споживання вуглеводів, і правильний догляд за порожниною рота, і безліч лікарських засобів, спрямованих на зміцнення імунітету порожнини рота. Багаторічний досвід ведення стоматологами маленьких пацієнтів фактично з народження доводить свою результативність.

Як розпізнати карієс на молочних зубах дитини

Карієс молочних зубів зазвичай спочатку руйнує поверхневий шар, а потім він проникає глибоко в дентин. Помітити початок каріозного процесу у дітей раннього віку досить просто. Головне, вчасно помітити зміни структури емалі молочних зубів.

Які ж етапи розвитку карієсу молочних зубів?

Карієс в стадії меловидної плями

Спостерігаються білі плями різноманітні за розміром і формою, при яких малюк не має будь-яких больових відчуттів. Але поступово ці плями починають міняти свій колір – набувають бурого, коричневого або навіть чорного забарвлення. Це вказує на прогресування недуги.

 

 

 

 

Поверхневий і середній карієс

Цілісність емалі порушується і з’являється дефект, у вигляді потемніння, простіше кажучи “дірочки в зубі”, де вже швидше і рясніше скупчуються різні мікроби. З’являються больові відчуття при прийомі гарячої або холодної їжі. Найчастіше виникає неприємний запах в порожнині рота дитини.

 

 

Глибокий каріес


При глибокому процесі і приєднання пульпіту дитина буде пред’являти скарги на інтенсивний біль, що підсилюється під час прийому їжі. На цій стадії може страждати загальний стан дитини з появою болі, нудоти або підвищеної температури. Зуб піддається неабиякому руйнуванню і не може виконувати свої жувальні функції.

При виявленні перших ознак карієсу потрібно негайно попрямувати до стоматолога, тому що протікає карієс у дітей набагато гостріше, тобто розвивається системно (вражаються практично всі зуби), набагато швидше і, нерідко, по кілька вогнищ в одному зубі. Безумовно, найчастіше, малюк не може сам сказати, що у нього болить молочний зуб. Але дитина може відмовитися від їжі або буде жувати тільки на одній стороні. Ці факти повинні насторожити батьків і спонукати їх відвести дитину до дитячого стоматолога.

Можливості сучасного лікування

Багато батьків вважають, що лікувати молочні зуби не варто, мовляв, «вони і самі випадуть». Це дуже небезпечна помилка. Батьки повинні розуміти, що каріозний процес в молочних зубах підлягає обов’язковому лікуванню, адже це впливає на здоров’я не тільки постійних зубів, але і організму. Карієс – інфекційний процес, і чим більш рання стадія, тим менш болісно буде відбуватися препарування. До того ж якщо вчасно не лікувати карієс тимчасових зубів це здатно негативно впливати починаючи порушенням формування емалі постійного зуба аж до загибелі його зачатка. Ускладнена форма карієсу є причиною раннього видалення тимчасових зубів, що може порушувати процеси формування зубощелепної системи дитини в цілому і приводити до виникнення зубощелепних аномалій та деформацій.

На щастя, завдяки дивним досягненням в галузі дитячої стоматології існує багато сучасних і ефективних методів, які, успішно впроваджуються в дитячій стоматології для лікування карієсу у дітей навіть в ранньому віці. Варто відзначити, що віддають перевагу таким підходам до лікування, які виділяються надійністю, нешкідливістю і мінімальною травматичністю для психіки дитини.

Якщо батьки вчасно помітять першу стадію карієсу і звернуться до фахівця, то подальшому руйнуванню емалі можна запобігти, до того ж зовсім безболісно. Стоматолог призначить ремінералізуючі процедури, які зміцнюють зуби і повернуть їм здоров’я. При цьому пошкоджені ділянки емалі обробляються лікувальними розчинами кальцію і фосфору.

У тих випадках, коли карієс прогресує, без пломбування вже не обійтися. Дитячий стоматолог прибере уражені тканини швидко і майже безболісно і герметично запломбує зуб. Інакше можуть виникнути ускладнення у вигляді пульпіту, а потім і періодонтиту. За таких обставин тривала бездіяльність батьків дитини може привести до вкрай важких результатів.

Найчастіше лікування дітей проводять під місцевою анестезією (знеболенням). Якщо потрібно лікування проводять під загальною анестезією або седацією. Це виправдано, наприклад, коли дитина зовсім маленька або потрібно провести великий обсяг лікування. Лікарі-анестезіологи до вибору наркозу підходять індивідуально, його дія – максимально делікатна, а вихід – комфортний.

Цьому легше запобіг, ніж лікувати

Якщо у вас є дитина, і ви хочете з раннього віку подбати про здоров’я його зубів необхідно дотримуватися заходів профілактики. Всі заходи з профілактики карієсу можна розділити на системні і місцеві.

Системні включають: скорочення кількості вживання вуглеводів (зокрема солодощів); збагачення раціону фруктами і овочами, твердими продуктами, які вимагають жування; продуктами з вмістом кальцію (сиром, молоком, курагою).

Місцеві заходи складаються з: правильної і постійної гігієни зубів (чищення, полоскання); якщо потрібно глибоке фторування зубів, яке створює захисний бар’єр.

У віці 4-5 років потрібно контролювати процедуру чищення зубів у дитини, як він самостійно справляється. Якщо батьки будуть не тільки нагадувати дитині про чищення зубів вранці і ввечері, а й самі братимуть участь у цій процедурі, то швидше за все карієс обійде дитину стороною. Приклад батьків є дуже сильною мотивацією.

Дуже важливо регулярно відвідувати стоматолога (кожні 3 місяці або півроку), що дозволить стежити за станом стоматологічного здоров’я дитини і швидко реагувати в разі захворювання.

Загалом, інформованість батьків, грамотне і своєчасне реагування, а головне – «якісна» дитяча стоматологія – це запорука здоров’я зубів наших малюків!

Будемо
лікуватись
Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (4.06 из 5 ) - 1,631 відгуків
Loading...