БЕЗКОШТОВНИЙ колл-центр
Безкоштовний колл-центр доброї стоматології для дітей Mom`s

Симптоми і методи лікування періоститу у дітей

Майже всім відомо таке поширене серед дітей захворювання як карієс. Перші симптоми карієсу майже непомітні, проявляє він себе, вже в запущеній формі. Якщо упустити момент, то у дитини виникне гострий біль, а на слизовій ясен утвориться гнійна шишка. Якщо помітили такі симптоми потрібно відразу ж звернутися до лікаря, оскільки запущений карієс перейшов в періостит.

Періостит – це запалення окістя. Багато хто знає його під іншою більш поширеною назвою – флюс. Зазвичай, для цього запалення характерне набрякання ясен, яке досить швидко здатне перерости в поширення гнійних мас в тканинах зубів, в результаті чого можливе утворення під надкісткового абсцесу. Надалі це призводить до видалення уражених частин тканини.

Лікування періоститу потрібно починати негайно. Оскільки, якщо своєчасно не усунути інфекцію, то присутній суттєвий ризик ускладнень, аж до хірургічної операції. Бувають випадки, коли доводиться дитині видаляти частину щелепи, якщо періостит особливо запущений. Самостійно лікувати цю інфекцію в домашніх умовах категорично заборонено.

Виходячи з цього, дуже важливим є своєчасно визначити симптоми, якими характеризується періостит у дітей і негайно звернутися до лікаря, щоб локалізувати захворювання і запобігти можливому виникненню ускладнень.

Види періоститу, причини і симптоми

Часом періостит з’являється в результаті неправильного консервативного лікування зубів, або якщо були погано оброблене антисептичними препаратами коріння зубів.

Коли видаляються зуби відбувається порушення цілісності альвеолярної кістки. В результаті активізується “дрімаюча” в періодонтальних щілинах хронічна інфекція і відбувається її поширення на окістя щелепи.

Що стосується патогенної мікрофлори, то при подібному недугу вона носить змішаний характер: стрептококи, стафілококи, грампозитивні і грамнегативні палички, гнильні мікроби. Пусковий механізм для виникнення запалення являють собою знижений імунітет, крім того такі фактори як переохолодження, перевтома, стрес.

З огляду на чинники виникнення, періостит розрізняють 2-х видів: одонтогенний – буває гострої і хронічної форми; травматичний.

Одонтогенний періостит виникає, оскільки відбувається поширення інфекції на окістя через недолікований запалений періодонтит. При хронічно гострому періодонтиті одонтогенний періостит здатний виникнути у вигляді ускладнення, а також як наслідок остеомієліту, ускладнень при прорізуванні зубів і пародонтозних хвороб.

Гостра форма періоститу з’являється, коли запалення переходить на кісткову тканину зуба з періодонта або пульпи. Подібний процес у дітей відбувається блискавично через характерну анатомічну будову зубів і тканин.

Основними симптомами гострого періоститу є:

 • загальна інтоксикація організму;
 • асиметричний набряк щоки;
 • збільшення лімфатичних вузлів;
 • потовщення окістя і больові відчуття при натисканні на неї;
 • зміна кольору коронки хворого зуба і поява глибокої каріозної порожнини;
 • субфебрильна температура.

Гостра гнійна форма періоститу часто виглядає як набряк м’яких тканин, призводить до руйнування окістя внаслідок накопичення надмірної кількості гнійного ексудату і утворення абсцесу.

Основні симптоми гнійного періоститу:

 • Утворення ущільнення.
 • Починається розхитування нездорового зуба.
 • Відбувається процес інтоксикації.
 • Відбувається підвищення температури.
 • Порушується сон і пропадає апетит.
 • Відзначається підвищений рівень лейкоцитів і ШОЕ.

Своєчасне лікування допоможе уникнути ускладнення у вигляді гострого одонтогенного остеомієліту. До того ж попередить появу абсцесу і флегмони.

Хронічна форма періоститу, на щастя, у дітей зустрічається рідко. Одонтогенний хронічний періостит з’являється, якщо не вилікувати запальні процеси в періодонті, після гострого періоститу, а також при хронічній формі остеомієліту щелепи.

Неодонтогенний хронічний періостит часто з’являється у дітей в результаті сильного удару щелепи.

Основними симптомами хронічного періоститу є:

 • хвороблива або злегка хвороблива деформація кістки;
 • збільшення обсягу кістки в певній ділянці щелепи;
 • незначне запалення м’яких тканин, прилеглих до вогнища ураження.

Як діагностувати захворювання в домашніх умовах?

Спочатку від дитини надходять скарги на відчуття незначного дискомфорту в області запалення. Виникають набряклість і почервоніння. Так як малюки у віці до 3 років не можуть розповісти, що погано себе почувають, тому починають вередувати і відмовляються від їжі. Згодом біль посилюється, виникає почуття пульсації в області ясен. Через деякий час можна помітити пляму світло-рожевого відтінку з білою головкою, набряклість збільшується і досягає щоки, губ, повік, вух (все залежить від того, де розташований флюс). Температура починає різко підвищуватися, проступає запах гнилі з порожнини рота, у дитини виникає сонливість і апатія, абсолютно зникає апетит.

Як підтримати малюка вдома? Важливо розуміти, що народні засоби не допоможуть вилікувати періостит, можливо лише за допомогою полоскання, засобами, які мають антисептичну і заспокійливу дію, зменшити больові симптоми.

Лікування періоститу в дітей

Для лікування періоститу у дітей потрібно терміново звернутися до стоматолога. Щоб досягти максимального ефекту і уникнути ускладнення і рецидивів в майбутньому, процес лікування має відбуватися відповідно до рекомендацій дитячого стоматолога.

Як же лікувати цю страшну недугу? Лікування включає в себе кілька компонентів.

Основними факторами, якими керується лікар вибираючи тактику лікування, є наступні:

 • гострота запалення;
 • тяжкість захворювання;
 • форма періоститу.

Перш за все, лікар проводить діагностику, оглядаючи порожнину рота, за підсумками якого буде приймати рішення, чи є можливість зберегти зуб або потрібно видаляти.

Для лікування гострого періоститу спочатку слід усунути пульпіт. Для цього призначають фізіотерапію, курс антибіотиків і вітамінно-мінеральний комплекс. Вдома малюків потрібно забезпечити повноцінним харчуванням і великою кількістю теплих напоїв. Якщо вищезгадані заходи не принесли результатів, зуб доведеться видалити, а рану дренувати протягом 4 днів.

При гнійному гострому періоститі відбувається інтоксикація організму, виникає набряклість і ущільнення в області ясен, висока температура. У дитини пропадає сон і апетит. При таких симптомах необхідно терміново звернутися за медичною допомогою. Тому діти молодше 5 років повинні бути госпіталізовані. Якщо ж ігнорувати симптоми і займатися самолікуванням, то можливий ризик виникнення абсцесу. Для лікування гнійного періоститу буде потрібно хірургічне втручання – розкривають скальпелем порожнину з гноєм. Однак, якщо хворий зуб молочний, то його лікар видаляє. Від корінних позбавляються в крайніх випадках. Після того, як лікар видалить хворий зуб, він приписує антибіотичні і болезаспокійливі засоби.

Профілактика

Всім відомо, що хворобу простіше попередити, ніж лікувати. Для зниження ризиків появи інфекції в порожнині рота, потрібно виконувати прості правила:

Забезпечити дитині повноцінне харчування.

Для підтримки захисної функції імунітету в весняно-осінній період варто пропивати курс вітамінів і мінералів.

Скрупульозно спостерігати за якістю щоденної гігієни порожнини рота дитини.

Раз на півроку відвідувати стоматолога для обстеження з метою профілактики.

Зміцнювати імунітет, щоб захистити дитину від інфекцій, крім того і від проблем із зубами і яснами, які призводять до періоститу.

Отже, профілактика періостита у дітей складається із сукупності вищенаведених факторів. Одним з найперших і найважливіших аспектів здоров’я зубів дитини є збалансований раціон харчування жінки, яка готується стати мамою. Це сприяє правильному формуванню зубів майбутньої дитини. Далі, не слід забувати, що здоров’я зубів в значній мірі впливає на загальний позитивний стан дитячого організму і хороше самопочуття малюка. Його також з самого раннього віку слід привчати до гігієни зубів і ротової порожнини, і регулярно водити на профілактичні огляди до дитячого стоматолога.

 

Будемо
лікуватись
Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (4.23 из 5 ) - 1,023 відгуків
Loading...