БЕЗКОШТОВНИЙ колл-центр
Безкоштовний колл-центр доброї стоматології для дітей Mom`s

Як визначити і вилікувати неправильний прикус у дитини

Прикус: що це і якими повинні бути правильно розташовані зуби?

Прикус зубів – це особливість змикання зубів верхнього ряду з нижніми.

Розрізняють: фізіологічний або правильний прикус і неправильний прикус (оклюзія).

Яким повинен бути правильний прикус:

  • нижня щелепа завжди знаходиться позаду верхньої;
  • верхні зуби на 1/3 прикривають нижні;
  • якщо подумки провести вертикальні лінії через центри обох щелеп, вони повинні співпасти;
  • верхні корінні зуби повинні стикатися з нижніми.

Прикус формується поетапно:

З моменту появи дитини на світ до півроку. У 6-місячної дитини прорізаються різці першими, початковий етап, коли формується молочний (тимчасовий) прикус.

Від півроку до 3 років: на цьому етапі відбувається активне зростання і розвиток щелеп. За цей період у дітей повинні прорізатися: 8 різців, 4 ікла і 8 молярів. У 3-4 роки у дитини активно формуються кісткові структури щелепної системи зубів.

6-12 років молочні зуби замінюються постійними: дитині 6 років починається процес розвитку змінного прикусу. На цьому етапі зубним дугам потрібно вмістити в собі замість 20 зубів 28, до того ж більших за розміром. Тому при затримці розвитку зубощелепної системи, постійним зубам може не вистачити місця, і як результат прикус у дитини сформується неправильно.

12-15 років остаточно формується постійний прикус: етап розвитку постійного прикусу аж до 24 років, до моменту появи останніх постійних молярів (зубів мудрості). У ортодонтії зубний ряд у дитини називають змінним до 13-14 років. Фахівці попереджають, що будь-які відхилення в цьому тривалому і складному процесі можуть сприяти формуванню оклюзії.

Всі згадані етапи розвитку є важливими для правильного формування прикусу. Звичайно, усунути проблему можна в будь-якому віці, однак на цих стадіях найлегше і швидше лікувати і виправляти патологію.

Причини порушення формування правильного прикусу у дітей

Неправильний прикус у дитини – відхилення від нормального прикусу, в результаті якого порушується процес жування, мова або зовнішній вигляд.

 

 

На жаль, порушення правильного розвитку прикусу – це не тільки зовнішня непривабливість, а й фізіологічні наслідки у вигляді порушення роботи органів травлення, порушень функцій дихання, ковтання, міміки, мови і розвитку ряду інших захворювань.

Ось чому так важливо спостерігати за процесом прорізування зубів у дитини і вчасно звертатися до стоматолога. Порушення формування правильного прикусу бувають різної складності. Запорука успішного лікування – це своєчасна діагностика проблеми. Батьки часто можуть не помітити, що у дитини неправильно формується прикус.

Які фактори впливають на процес формування, і по яких симптомах розпізнати проблему?

Першочергова причина розвитку оклюзії у дітей закладена генетично: їм передаються подібні анатомічні особливості від близьких родичів, у яких є проблеми порушень змикання зубних рядів.

 

 

 

Але не тільки спадковий фактор провокує утворення аномалій у розвитку прикусу у дітей, однак через безліч інших причин, таких як:
1. Родові травми.
2. Нерівномірність формування і зростання кісток щелепи.
3. Несвоєчасного прорізування зубів.
4. Штучне вигодовування.
5. Часті нежиті і закладеності носа.
7. Тривале або часткове смоктання пустушки, пальця і ​​інших шкідливих звичок.
8. Передчасна втрата молочних зубів.
9. Захворювання ЛОР-органів: тонзиліти, аденоїди та інші.

Види неправильного прикусу у дитини

Порушення змикання зубів називаються аномаліями прикусу. Існує кілька видів неправильного прикусу:

Дистальний – найбільш поширене порушення правильного прикусу, недорозвиненість нижньої або надмірна розвиненість верхньої щелепи

Мезіальний – порушення, що характеризується висуванням нижньої щелепи вперед. У важких випадках між зубами утворюється щілина.

Відкритий – виникає, як наслідок таких шкідливих звичок, як відкушування нігтів, смоктання пальця, губи або іграшок і ін. Виявляється тим, що при зімкнутих щелепах утворюється щілина спереду або збоку. Виявляється порушеннями функцій жування, дихання і мови, сухість слизової оболонки порожнини рота.

Глибокий – при зімкнутих щелепах верхні різці помітно перекривають нижні, зуби при цьому швидко стираються. Головною ознакою є те, що різці верхньої щелепи перекривають різці нижньої щелепи при змиканні обох щелеп більше ніж на третину. Не тільки завдає відчуття дискомфорту через косметичні дефекти обличчя, але і має інші неприємні супутні проблеми.

Перехресний – аномалія, для якої характерно звуження однієї з щелеп, при цьому може одночасно зміщуватися нижня щелепа вліво або вправо, виникає асиметричність обличчя.

Діастема – дефект розташування зубів, коли між центральними різцями нижніх або верхніх зубних рядів з’являється щілина, шириною від 1 до 6 міліметрів. Формування діастеми може привести до порушень мови і зміни зовнішності.

Визначаємо і лікуємо неправильний прикус у дітей: на що варто звернути увагу

Як визначати патології прикусу у дитини? Точне визначення прикусу може провести лише лікар-ортодонт. Але за деякими ознаками неправильного прикусу можна визначити наявність проблеми візуально:

  • явне висунення однієї щелепи вперед або назад;
  • скупченість зубів, нерівні ряди, надкомплектні зуби;
  • проміжки між зубами;
  • дитина дихає ротом;
  • при ковтанні малюк помітно напружує губи і підборіддя;
  • змінилися обриси профілю, лінії обличчя не симетричні.

Батьки повинні розуміти, якщо вони виявили у дитини хоч один з вище зазначених симптомів, то дитина вже в групі ризику розвитку неправильного прикусу. Така дитина повинна бути під наглядом лікаря ортодонта з початку формування молочного прикусу. Так як зовнішні прояви оклюзії є незначною частиною проблем, підсумок може виявитися більш серйозними. У таких діток швидко стирається емаль, розвивається гіперестезія, часто травмуються язик і щоки.

Своєчасне звернення до дитячого ортодонта є важливою складовою для того, щоб в майбутньому у дітей була гарна і здорова усмішка. На сьогоднішній день порушення правильного формування прикусу у дітей є поширеною проблемою. Діагностування дефектів ще на початку процесу формування і зміни молочних зубів дозволяє усувати такі проблеми набагато ефективніше, ніж у дитини старшого віку. Відмінні результати в лікуванні прикусу легше досягти до п’ятирічного віку малюка. Звичайно, позбавитися від подібної проблеми можна в будь-якому віці, однак, саме у віці 5-ти років вся зубочелюстна система стрімко розвивається і формується.

Важливо! Батьки пам’ятайте, що приводити дітей на планові візити до стоматолога потрібно з раннього віку малюка – це допоможе зберегти його зуби здоровими і вчасно виявити можливі порушення, особливо у віці 3 – 6 років, під час формування тимчасового дитячого прикусу. Навіть при відсутності проблем з зубами потрібно систематично, три-чотири рази на рік, приводити дитину в поліклініку.

На щастя, сучасна дитяча стоматологія має в наявності безліч різних методів виправлення аномалій прикусу і профілактики його розвитку, в залежності від того скільки років маленькому пацієнтові і якої складності патології, це:

Ортодонтичні пластинки – є знімними апаратами, які ідеально підійдуть для будь-якого дитячого віку до 12 років. Перевага пластинок в тому, що їх можна одягати тільки на ніч. За допомогою пластинок можна вирівняти зубні ряди або не допустити їх зміщення, скорегувати форму неба, трохи розширити щелепу. Однак виправити складніші порушення за допомогою цього апарата не вийде.

Знімні пластини – складаються з пластмасової основи і металевої дуги. Підходить діткам у віці 10-14 років, коли починає формуватися постійний прикус. Завданням подібної конструкції є регулювання зростання щелепи і фіксація кістки в потрібному положенні, а також коригування розмірів піднебіння і попередження деформації.

Трейнери – це досить м’які, але міцні капи, верхній шар виготовлений з силікону, а знизу каркас. Призначені для виправлення прикусу у дитини після 5 років, коли у дитини вже постійні зуби, щоб щелепа розвивалася більш правильно.

Брекет-системи. З десятирічного віку дитини, при виражених патологіях прикусу, можуть бути призначені часткові або повні конструкції брекет систем. Це набір з безлічі пластинок, які міцно приклеюються на зуби і поступово впливають на них, надаючи правильну форму. Вони підходять малюкам до 12 років і коригують невеликі дефекти.

Брекети – складна ортодонтична незнімна конструкція. Принцип лікування – це щоденний постійний цілеспрямований тиск на певні точки кожного зуба, завдяки чому зубний ряд поступово набуває правильного розташування. Установка брекетів може бути виконана після того, як з’являться основні корінні зуби. У дитячому та підлітковому віці терапія вимагає менше часу, так як зубам легше зайняти правильне положення. Після зняття брекетів, потрібно носити ретенційні пластинки, щоб зуби залишалися там, куди вони стали в результаті вирівнювання. Період носіння цих пластин може бути до 3 років.

В даний час будь-яка аномалія розвитку прикусу успішно лікується. І чим раніше розпочата корекція неправильного прикусу, тим успішнішим буде результат.

Будемо
лікуватись
Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (4.23 из 5 ) - 1,023 відгуків
Loading...